Vyhľadávanie


Kontakt

Ing. Emil Grobauer
Prešov

+421517710398

E-mail: cergovfilm@gmail.com

Na tomto mieste nájdete aktuálne aj staršie videá, ktoré sa nezmestili na hlavnú stránku.

Vlk a jeleň

Dnes vám priatelia poodhalím jedno z malých tajomstiev života v divočine. Vlk a jeleň. Predátor a jeho korisť. Ako zareaguje jeleň, keď zistí prítomnosť predátora ? Odpoveď na na túto otázku nájdete v nasledovnom videu, kde na to isté miesto, kadiaľ prešiel vlk príde o 40 minút neskôr jeleň, ktorý zacíti vlka.

Zvuky z jelenej ruje 2013

 

Predstavte si, že ležíte v spacáku pod širákom kdesi v karpatskej diočine (najlepšie pod hrebeňom Čergova). Okolo vás je tma ako vo vreci. Zavrite oči (videozábery sú aj tak iba ilustračné) a započúvajte sa do koncertu kráľa karpatských lesov. (Hlasitosť si nastavte podľa potreby;-)

Nočné zábery vlkov september 2013

Začiatkom septembra vlci menia svoje správanie, blíži sa jelenia ruja a treba si dávať pozor na pytliakov. Na lov vyrážajú zásadne v noci. Zábery urobené v rámci projektu monitorovania vlkov Miznúca divočina by Čergovfilm.

Vlčia rodina má 7 členov (?)

12.ho mája 2013 sa podarilo zachytiť do fotopasce celú (?) vlčiu rodinu pokope. Má 7 členov. Vzniká otázka: bola s nimi aj vlčica - matka ? Ak áno, potom pravdepodobne nemá tohto roku mladé. Ak nie, potom má rodina 8 členov. Rodina má 4 dospelých vlkov a 3 ročiakov. Túto hádanku bude treba ešte vyriešiť. Projekt monitorovania vlkov "Miznúca divočina" pokračuje, ak máte záujem, podporte ho zakúpením DVD Vlci z Levočských vrchov alebo DVD ČERGOV Miznúca divočina.

Poznámka: Video je horšej kvality kôli vzdialenosti, najlepšie je prehrať si ho priamo na YouTube a nastaviť HD kvalitu.

Jazvec

Pri pátraní po vlkoch občas narazím aj na niečo zaujímavé z iného súdka, tentoraz to bola jazvečia nora a jej obyvateľ jazvec lesný (Meles meles). Je to spoločenský živočích, aktívny najmä v noci. Vyhrabáva si noru vo vyvýšenom teréne. Nora je vždy veľmi členitá s mnohými chodbami, vstupmi a komorou v strede, kde spí a môže byť až 5 m hlboká. Vo svahovitom teréne môže byť dĺžka nory až 100 m. Nory sú viacgeneračné a s viacerými rodinami. Cez jeseň si vytvára zásoby tuku na zimu. Cez zimu obmedzuje svoju aktivitu, veľa spí, ale do skutočného zimného spánku so zníženou telesnou teplotou neupadá. Je veľmi čistotný. Podzemné priestory si vystiela suchou trávou a listami. Trus ukladá mimo noru a vytvára si tak latrínu. Latrína je potom centrom spoločenstva a skupiny jazvecov. Svoje teritórium si značkujú pachom a nie sú tolerantní k ostatným jazvecom.

Čerstvé zábery z fotopasce

Zábery vlka a rysa boli urobené vo februári 2013 v rámci projektu monitorovania vlkov. V sledovaných územiach sa vyskytuje vlk, medveď, rys a ďalšie vzácne druhy stavovcov, bezstavovcov a rastlín, napriek tomu tieto územia nie sú chránené a hrozí, že o vzácne biotopy, kde sa uvedené druhy vyskytujú prídeme. Sú ohrozené hlavne ťažbou dreva, pytliactvom a nezákonným pohybom na terénnych štvorkolkách a motorkách a chemickými postrekmi lesov. Zákon o ochrane prírody v súčasnosti vlka na Slovensku vôbec nechráni.

Kto má záujem dozvedieť sa o projekte viac, alebo projekt podporiť, viac informácií nájde na nasledovnej stránke:

https://www.cergovfilm.com/news/projekt-monitorovania-vlkov/

Oficiálny trailer k filmu ČERGOV Miznúca divočina

Vlk sa zastavil pred fotopascou a vetrí

Video z fotopasce

Ako jelenica objavila fotopascu. Uvidíte aj fo filme ČERGOV Miznúca divočina a ešte mnoho ďalších zaujímavých záberov.

Sova obyčajná (Strix aluco)

Koncom augusta 2011 som mal príležitosť odskúšať svoj nový citlivý externý mikrofón. Tu je výsledok. Sovu neuvidíte, lebo bola takmer tma, ale budete ju dobre počuť ak si trochu pridáte hlasitosť na vašom počítači.

Ukážky z DVD "Vlci z Levočských vrchov"

Na DVD "Vlci z levočských vrchov " (9minút) si môžete pozrieť fotografie, ale hlavne videozábery vlkov urobené fotopascami v zimnej sezóne 2012/2013 v rámci viacročného projektu monitorovania vlkov s názvom "Miznúca divočina". Názov "Miznúca divočina" bude niesť aj pripravovaný film o vlkoch a divočine, ktorý by mal mať premiéru v roku 2014.  Na nasledovnom videu (2min 32 s) si môžete pozrieť niekoľko krátkych ukážok z DVD "Vlci z Levočských vrchov", avšak DVD je oproti ukážkam dosť "prekopané" a doplnené o viacero zaujímavých záberov vlkov z bezprostrednej blízkosti. Zmenila sa taktiež hudba. DVD je doplnené o krátke video "Jelene v apríli na Čergove".

DVD si môžete zakúpiť tu: https://www.cergovfilm.com/napiste-nam/

Medveď hnedý

Tento medveď má necelé 2 roky. Pozoroval som ho už minulý rok, keď bol ešte mláďa. Na tom istom mieste som nafilmoval minulý rok v auguste medvedicu s dvomi mláďatami. Tento rok som sa tam vypravil znova. Po hodine pozorovania, keď som to už chcel vzdať sa zrazu v protisvahu objavil medveď. Bol to mladý medveď s tmavými nohami a svetlým telom. Vyzeral trochu komicky v takom farebnom podaní. Mal naponáhlo a presúval sa po dobre viditeľnom chodníku, kde sa mi stratil v kosodrevine. Pátral som po ňom a namiesto neho som zazrel iného, tmavého medveďa asi rovnakého veku o kúsok nižšie. Bol sa asi napiť vody. Aj ten sa mi o chvíľu stratil v kosodrevine. Prvého medveďa som však čoskoro objavil na svahovej lúke, kúsok od miesta, kde som videl medvedicu s mladými minulý rok. Pásol sa na tráve a občas obrátil nejaký kameň. Zrazu zbystril pozornosť a uprene sa na čosi zadíval. Skamenel a potom kúsok odbehol. Zjavne ho čosi vyplašilo. Zamieril som ta objektív fotoaparátu a zbadal som toho tmavého medveďa. Svetlý sa upokojil a potom si už nevšímali jeden druhého. Boli to tie mladé z minulého roku, o tom nebolo pochýb.

Zábery zo zimného natáčania 2011/2012

Výber z fotopasce jar/leto 2012

Vĺčatá z Mesačných vrchov

Výber z fotopasce za november 2011

Začiatkom novembra sa pred fotopascou udiali zaujímavé veci. Jelene ako keby zabudli, že jelenia ruja už skončila. V závere sa zjaví na chvíľu aj vlk. Ja len dúfam, že zostal nažive. Túto sobotu totiž poľovníci na bardejovskej strane Čergova zabili dvoch vlkov, z toho bolo jedno tohtoročné mláďa.